Климатичните промени и женските граждански движения, които се застъпват за изменението на климата имат дълга история, като Конференцията в Рио през 1992г. за околната среда и развитието. Равенството между половете и околната среда са били застъпени като важни акценти по време на събитието. Интеракцията между проблемите на жените и околната среда е от съществено значение. Справянето с изменението на климата и повишаването на екологичната устойчивост също има потенциал да допринесе много в областта на равенството между половете.
Феминизмът изисква колективни действия. Тази глобална коалиция се състои от хора и организации, които работят за справедливост, във всички пресечни точки, до които климатичната криза засяга – справедливост за мигрантите, расова справедливост, икономическа справедливост, трудова справедливост, репродуктивна справедливост и справедливост по отношение на равенство между половете.
Важно е да се стремим към междусекторна климатична справедливост и към това да създаваме и изграждаме адекватни способи, както и мерки относно климатичните кризи.
Жените са най – засегнати от последиците от изменението на климата. Носят тежестта на природните бедствия и насилието. Според оценките на ООН от разселените от изменението на климата, 80% са жени. Все по – разпространените природни бедствия като суша, наводнение, циклон,ураган и горски пожар са причините за тези разселени лица. Жените все още са в опасност дори след тежки метеоролигични събития, когато помощта е най – необходима. Доказателствата показват, че насилието срещу жени и момичета се увеличава в условията на бедствия.
„Жените са изцяло начело на климатичните решения в ежедневието.“ – Фархана Ямин, адвокат и климатичен активист